26.oktobrī dienasgaismu ieraudzījis vairāku gadu garumā tapušais Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja Ritekļu katalogs, kurā apkopota informācija un attēli par 38 ritekļiem, kas atrodami muzeja krājumā.
23 gadu darbības laikā Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs ir mērķtiecīgi komplektējis un uzturējis ritekļu kolekciju, kas ir ļoti bagāta savā dažādībā. Līdzās tvaika un dīzeļlokomotīvēm kolekcijā ir sliežu ceļu būves tehnika, sniegtīri un drezīnas, akumulatoru elektrolokomotīve, mērvagons un salonvagoni. Muzejs īpaši lepojas ar saglabāto un rūpīgi atjaunoto 1925.gadā Rīgā ražoto III klases pasažieru vagonu un padomju laika elektrisko vilcienu, kā arī vagonu cietumniekiem, kas daudziem apmeklētājiem raisa iespaidīgas emocijas. Kolekcijā ir ne tikai dažādu laika periodu, bet arī dažādu sliežu platumu ritekļi.
Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja vecākā ekspozīciju un izstāžu kuratore Līga Līce: “Ritekļu katalogs ir ļoti nozīmīgs darbs, ar kuru varam lepoties. Tajā ilustratīvi varam redzēt gan pašus ritekļus, gan detaļas, ko ikdienā nepamanām, kā arī uzzināt vēsturiskus faktus. Apmeklētāji, atnākot uz muzeju, nevar ielūkoties katrā lokomotīvē un vagonā, bet ar kataloga palīdzību tas ir iespējams.”
VAS “Latvijas dzelzceļš” (LDz) viceprezidents Ainis Stūrmanis: “Dzelzceļa vēstures muzejā un līdz ar to izveidotajā ritekļu katalogā ir apkopots patiešām iespaidīgs industriālais mantojums, kas daudz spēj pastāstīt par Latviju dažādos laiku griežos. Vienlaikus – tas ir labs pamats, lai gan lielus, gan mazus ieinteresētu ne tikai vēstures, bet arī inženierzinātņu jomā. Izglītojošo ceļu muzeja attīstībā esam iecerējuši turpināt, tuvākajos gados rodot iespēju pašam muzejam augt un pārtapt jaunā veidolā, īstenojot kādu no arhitektu piedāvātajiem muzeja teritorijas attīstības risinājumiem.”
Darbs pie šodien publiskotā muzeja ritekļu kataloga sastādīšanas ildzis vairākus gadus, bet daudz laikietilpīgāks ir darbs, kas ieguldīts ritekļus sakopšanā saglabāšanā un pieejamības nodrošināšanā apmeklētājiem. Katalogs ir informatīvi ilustratīvs izdevums par Latvijā izmantoto un saglabāto ritekļu vēsturi, to tehnisko raksturojumu un ceļu līdz muzeja krājumam.
LDz industriālā mantojuma eksperts un kataloga līdzautors Toms Altbergs: “Muzeja ritošā sastāva kolekcija veido pamatu lielākajai vienkopus aplūkojamai 1520 mm ritekļu ekspozīcijai Eiropas Savienībā. Tā kalpo ne tikai kā magnēts pašmāju un ārvalstu apmeklētāju piesaistei, bet arī atspoguļo mūsu dzelzceļa ritošā sastāva attīstību. Vairāki muzeja krājumā iekļautie ritošā sastāva priekšmeti ir unikāli. Tādi nav atrodami nevienā citā pasaules muzejā! Šādu īpaši vērtīgu lokomotīvju un vagonu saglabāšana liecina par mūsu īpašo attieksmi pret mūsu industriālo mantojumu - galvenokārt izstrādājumiem, kas ir tapuši šeit pat Latvijā, izmantojot mūsu inženieru zināšanas un pieredzi.”
Ritekļu katalogs izdots latviešu un angļu valodā un paredzēts gan dzelzceļa vēstures ekspertiem, gan ikdienas muzeja apmeklētājiem un citiem interesentiem. Katalogs nopērkams Dzelzceļa vēstures muzeja suvenīru kioskā.
Kataloga tekstu autori – Toms Altbergs, Karīna Augustāne, Līga Līce, Ieva Pētersone.
Kataloga sastādītāja – Līga Līce.
Māksliniece – Arta Ozola–Jaunarāja.
Literārie redaktori – Inga Jēruma (latviešu valoda), Arturs Gordons Raštons (Arthur Gordon Rushton; angļu valoda).
Izdevums tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.
Grāmatā izmantoti foto materiāli un dokumenti no Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja krājumiem, Daiņa Puncula privātkolekcijas un laikraksta “Latvijas Dzelzceļnieks” arhīva.
Fotogrāfi – Toms Altbergs, Andris Biedriņš, Mikus Biedriņš, Andris Drešmanis, Armands Grants, Gvido Kajons, Līga Līce, Andris Malahovskis, Sergejs Tretjakovs.
VAS “Latvijas dzelzceļš” ir publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītājs un koncerna “Latvijas dzelzceļš” valdošais uzņēmums. Koncernā ietilpst arī sešas meitas sabiedrības – AS “LatRailNet”, kas veic infrastruktūras maksas noteikšanu un dzelzceļa infrastruktūras jaudas sadali, SIA “LDZ CARGO”, kas nodrošina dzelzceļa kravu pārvadājumus un starptautiskos pasažieru pārvadājumus, infrastruktūras būvniecības un uzturēšanas uzņēmums SIA “LDZ infrastruktūra”, ritošā sastāva remonta un uzturēšanas uzņēmums SIA “LDZ ritošā sastāva serviss”, apsardzes uzņēmums SIA “LDZ apsardze”, kā arī loģistikas uzņēmums SIA “LDZ Loģistika”.