Valsts akciju sabiedrības “Latvijas dzelzceļš” IZMAKSU ATTIECINĀŠANAS MODELIS (VIENKĀRŠOTĀ VERSIJA) elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojuma TARIFU PROJEKTAM
Informācija par Valsts akciju sabiedrību “Latvijas dzelzceļš”, kā sadales sistēmas operatoru
Valsts akciju sabiedrība “Latvijas dzelzceļš” (turpmāk, LDz) ir viens no lielākajiem uzņēmumiem Latvijā, kas ar savu saimniecisko darbību dod nozīmīgu ieguldījumu valsts tautsaimniecībā, nodrošinot dzelzceļa infrastruktūras izmantošanu pasažieru un kravu pārvadājumiem. Lai nodrošinātu LDz pamatfunkcijas, pašpatēriņam ir izbūvēta LDz elektroenerģijas sadales sistēma.
LDz kā sabiedrisko pakalpojumu sniedzējs sniedz elektroenerģijas sadales pakalpojumus kā licencēts sadales sistēmas operators (turpmāk, SSO),saskaņā ar izsniegtās licences Nr. E 13021/2 nosacījumiem (spēkā līdz 2037.gada 11.novembrim).sniedz elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumus, izmantojot pamatlīdzekļus, kas vienlaicīgi tiek izmantoti publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras izmantošanas pakalpojumam un pašu saimniecisko vajadzību nodrošināšanai. LDz nodrošina elektroenerģijas sadali juridiskām un fiziskām personām, kas vēsturiski bija un ir pieslēgtas dzelzceļa elektrotīklam un kuri atrodas LDz licences darbības zonā.
LDz ir otrais lielākais elektroenerģijas sadales operators Latvijā, ar apmēram 5 500 pieslēgumiem un 4 500 klientiem. Caur LDz elektroapgādes tīkliem gadā tiek nodots ap 100 miljoniem kWh elektroenerģijas.
Izsniegtās licences Nr.E13021/2 darbības zona pārsvarā atrodas dzelzceļa nodalījuma joslā (sīkāk ar licences darbības zonu var iepazīties SPRK interaktīvajā materiālā).
Informācija par LDz izmaksu attiecināšanas modeli
LDz elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu spēkā esošie tarifi ir apstiprināti ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (turpmāk, SPRK) 2013.gada 20.marta padomes lēmumu Nr.57.
Kopš 2013.gada ir mainījusies pieeja elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu noteikšanai. LDz plāno 2024.gadā iesniegt jaunu tarifu projektu saskaņā ar spēkā esošu SPRK tarifu aprēķināšanas metodiku sadales sistēmas pakalpojumiem, lai nosegtu ekonomiski pamatotās sabiedrisko pakalpojumu izmaksas un nodrošinātu sabiedrisko pakalpojumu rentabilitāti.
Izmaksu uzskaitei LDz izmanto ar SPRK padomes 2006.gada 29.marta lēmumu Nr.79 saskaņotu izmaksu attiecināšanas un kapitāla izmaksu attiecināšanas biznesa modeli, kurā nosaka izmaksu uzskaites un attiecināšanas pa pakalpojumiem principus. Elektroapgādes ierīču tehniskās apkopes izmaksu uzskaite ir organizēta, lai nodrošinātu LDz infrastruktūras pārvaldīšanu, izmaksu attiecināšanu atbilstoši Dzelzceļa likuma 12.1 pantam par pakalpojumu sniegšanu, ievērojot SPRK “Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku”.
Lai nodrošinātu sabiedrisko elektroenerģijas pakalpojumu uzskaiti atbilstoši SPRK “Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodikai”, elektroenerģijas sadales pakalpojumu precīzākai izmaksu uzskaitei tiek iedalīti specifiskie izmaksu uzskaites objekti, kas atbilst LDz organizatoriskai struktūrai: izmaksu centrs “Elektroenerģijas sadale” un orderis “Elektroenerģijas sadale 6-20 kV kopnes”.
Uz orderi “Elektroenerģijas sadale 6-20 kV kopnes” tiešās izmaksās tiek attiecinātas uz elektroenerģijas sadales pakalpojumu. Minētā uzskaite ir specifiska, jo tā ir saistīta ar elektroenerģijas transformēšanu 110/20 kV tīklos Saulkrastu vilces apakšstacijā, un tiek piemērota tikai apkalpojot Saulkrastu vilces jaudas apakšstaciju. Saulkrastu vilces jaudas apakšstacijā pievadītā elektroenerģija sprieguma pakāpē 6-20 kV kopnei netiek transformēta uz citām sprieguma pakāpēm.
Izmaksas, kas tiek uzkrātas izmaksu centrā “Elektroenerģijas sadale”, proti, sadales pakalpojumam, proporcionāli patērētajām kilovatstundām tiek sadalītas starp Elektroenerģijas sadales pakalpojumu lietotāju grupām:
- ārējiem (juridiskiem) lietotājiem;
- ārējiem lietotājiem, kuri izvēlās citu tirgotāju;
- mājsaimniecības lietotājiem;
- koncerna sabiedrībām;
- LDz tehnoloģiskajām vajadzībām (pašpatēriņš).
LDz sniegto pakalpojumu izmaksu aprēķinos tiek izmantots “Izmaksu virzītājs” - rādītājs, kas saista izmaksu elementus ar pakalpojumiem, pamatojoties uz noteiktām cēloņsakarībām (piemēram, sniegto pakalpojumu skaits vai resursu patēriņš).
Elektroenerģijas sadales pakalpojuma izmaksu attiecināšanai pa sprieguma pakāpēm tiek izmantoti divi izmaksu virzītāji:
- tehniskās vienības (THV);
- elektroenerģijas patēriņa kilovatstundas (kWh).
THV ir viena darbinieka iekārtu tehniskās apkopes un remonta darba apjoms, kas tiek izpildīts viena mēneša laikā. Sadales vajadzībām aprēķinātas THV pārdalās pa sprieguma pakāpēm 6-20 kV kopne, 6-20 kV līnija, 0,4 kV kopne un 0,4 kV līnija. THV ir uzskaitītas pa sprieguma pakāpēm atbilstoši elektroapgādes iekārtu, kabeļu vai gaisvadu līniju, transformatoru apakšstaciju apkalpes normām. Katrā sprieguma pakāpē THV dalās pēc noteikto iekārtu vai aprīkojuma izmantošanas daudzumam (piem. 0,4 kV līnijai THV tiek uzskaitīti elektroapgādes kabeļu un gaisa līniju garums, mājsaimniecību un juridisko klientu elektroenerģijas skaitītāji). Pēc būtības šis virzītājs ļauj precīzi un pārskatāmi atspoguļot LDz elektroapgādes saimniecības darbības, un sniegto pakalpojumu izmaksas. Sadales pakalpojuma nodrošināšanai pielietojamā aparatūra (sadales iekārtas, kabeļu un gaisvadu līnijas, transformatoru apakšstacijas) tiek apvienota pa grupām, atbilstoši veicamajām funkcijām. Lai aprēķinātu aparatūras apkalpošanai un uzturēšanai nepieciešamo darbinieku skaitu, katrai grupai noteiktas darba izdevumu normas ierīču tehniskajai apkopei mēnesī.
Katram LDz klientam saskaņā ar tehniskiem nosacījumiem tiek piedāvāts izdevīgākais pieslēguma veids, kas neveidotu papildus izdevumus pieslēguma nodrošināšanai.
TARIFA FIKSĒTĀS UN MAINĪGĀS DAĻAS
Visas izmaksas, kas ir saistītas ar sadales pakalpojuma nodrošināšanu,pēc savas būtības attiecināmas pie fiksētajām vai mainīgajām izmaksām, un veido tarifu fiksētās un mainīgās daļas.
Fiksētās izmaksas
No kopējām uz elektroenerģijas sadales pakalpojumu attiecinātajām izmaksām fiksēto izmaksu īpatsvars ir aptuveni 70%.
Fiksētās izmaksas sastāv no:
- Izmaksām, kas rodas iegādājoties elektroenerģiju sadales pakalpojumam:
- citas sadales sistēmas pakalpojumu fiksētām izmaksām;
- pārvades sistēmas pakalpojumu fiksētām izmaksām.
- Ekspluatācijas izmaksām:
- personāla un sociālām izmaksām;
- īpašuma uzturēšanai nepieciešamo un veikto ekspluatācijas remontu izmaksām;
- pārējās saimnieciskās darbības izmaksām;
- kapitāla izmaksām (t.sk., pamatlīdzekļu nolietojums).
Izmaksu virzītājs fiksētājam izmaksām ir THV. Uzkrātās izmaksu centra “Elektroenerģijas sadale” fiksētās izmaksas pārdalās pa sprieguma pakāpēm, atbilstoši izmaksu virzītāja THV īpatsvaram katrā sprieguma pakāpē pret kopējo THV daudzumu.
Mainīgās izmaksas
No kopējām uz elektroenerģijas sadales pakalpojumu attiecinātajām izmaksām mainīgo izmaksu īpatsvars ir aptuveni 30%.
Mainīgās izmaksas sastāv no:
- Izmaksām, kas rodas iegādājoties elektroenerģiju sadales pakalpojumam:
- sadales un pārvades sistēmas pakalpojumu elektroenerģijas iepirkuma mainīgajām izmaksām, kas ir atkarīgas no kWh daudzuma;
- LDz izmaksām, kas ir saistītas ar tehnoloģisko procesu nodrošināšanu;
- elektroenerģijas zudumiem, kas rodas tehnoloģisko procesu nodrošināšanai.
Izmaksu virzītājs mainīgajām izmaksām ir sadales pakalpojuma kilovatstundas (kWh). Izmaksu centra “Elektroenerģijas sadale” mainīgās izmaksas tiek pārdalītas atbilstoši prognozētajam (plānoto perioda tarifu projekta izstrādāšanai) elektroenerģijas daudzumam (kWh) katrā sprieguma pakāpē pret kopējo prognozēto kWh daudzumu.
LDz elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu spēkā esošie tarifi aprēķināti saskaņā ar SPRK 2011.gada 15.decembra lēmumu Nr.1/32 „Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku”. Kopš spēkā esošā tarifa apstiprināšanas LDz regulējamo pakalpojumu izmaksu uzskaites un attiecināšanas modeļa principi būtiski nav mainījušies, tie tiek aktualizēti atbilstoši LDz reorganizācijas procesiem.
Jauno tarifu aprēķinus LDz veic saskaņā ar SPRK 2022.gada 28.novembra padomes lēmumu Nr.1/41 “Elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku”. Galvenā atšķirība tarifu veidošanai pret iepriekš noteiktajiem tarifiem ir tā, ka visas tarifu aprēķinā iekļaujamās izmaksas tiek attiecinātas pēc savas būtības pie fiksētajām vai mainīgajām izmaksām, un plānots veidot diferencēto tarifu struktūru, kas sastāvētu no tarifu fiksētās un mainīgās daļas. LDz spēkā esošos tarifos visas kopējas elektroenerģijas SSO izmaksas, kas saistītas ar elektroenerģijas sadales pakalpojumu sniegšanu, veido vienas vienības maksu EUR/kWh katrā sprieguma pakāpē.
Šī informācija ir publicēta LDz mājaslapā saskaņā ar SPRK metodikas 6. punkta prasībām, kas nosaka sadales sistēmas operatora pienākumu publicēt informāciju par izmaksu attiecināšanas modeļa pamatprincipiem vienkāršā un lietotājiem saprotamā veidā.
Publicēts 06.06.2024.