21. jūnijā – šī gada garākajā dienā, kas ilgt 17 stundas, 52 minūtes un 33 sekundes, Rīgas dzelzceļa stacijā atzīmēja Saulgriežu nakts tuvošanos. Dziesmu un deju svētku dalībnieki kopā ar lieldarugu VAS Latvijas dzelzceļš kopīgi dziedot un dejojot ieskandināja: „Gaisma līgo Latvijā!”.
Ielīgošanā piedalījās kopkoris, kuru vadīja 2013. gada Dziesmusvētku virsdiriģenti Ints Teterovskis un Ivars Cinkuss, folkloras kopa Skandenieki, tautas deju kolektīvs Teiksma un VAS Latvijas dzelzceļš darbinieku deju kolektīvs Bānītis. Simboliski šī bija arī nākamgad gaidāmo XXV Dziesmu un XV deju svētku ielīgošana un repertuāra ieskandināšana.
“Dziesma. Dzimtene. Dzelzceļš. - gūst spēku, ja tos rada, veido un stiprina cilvēki,” uzrunājot Rīgas dzelzceļa stacijā sanākušos Saulgriežu gaidītājus teica Uģis MAGONIS, VASLatvijas dzelzceļš prezidents. “Tie 13 000 dziedātāju, kas kopkorī pieskandina Mežaparka skatuvi, tie divi miljoni Latvijas cilvēku, kas Līgo naktī iedegs ugunskurus un tie – gandrīz 12 000 cilvēki, kas uzticīgi strādā Latvijas dzelzceļā ir milzīgs virzītājspēks. Kopā paveiktais padara mūs stiprus, spēcīgu un stipru - mūsu paveikto. Tādēļ Latvijas dzelzceļš atbalsta šo savai tautai tik nozīmīgo notikumu – Dziesmu svētkus - un atgādina par to tuvošanos, kopīgi ielīgojot jau šogad,” norādīja U. Magonis.
2013. gada Dziesmu svētku Noslēguma koncerta koncepcijas atslēgas vārds ir “Līgo”, kas latviešu tautas identitātes, kultūras un tapšanas vēsturē un tradīcijā ir viens no nozīmīgākajiem dzīvajiem simboliem. Līgo ir pārtapšanas, garīgas un fiziskas attīrīšanās ,auglības un gaismas pavadīšanas un sagaidīšanas rituāls. Apliecinājums, ka, sekojot dabas Saulgriežu ritam, šāda atdzimšana ir iespējama ne vien katra konkrēta cilvēka, bet veselas tautas dzīvē.
Nākamo Dziesmu un Deju svētku koprepertuāra apguvi sākuši apmēram 390 kori, 540 tautas deju kolektīvi un 55 pūtēju orķestri. XXV Vispārējie latviešu dziesmu un XV Deju svētki notiks no 2013.gada 30.jūnija līdz 7.jūlijam.
2003.gada novembrī UNESCO ietvēra Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Dziesmu un Deju svētkus prestižajā Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu sarakstā kā vienu no mūsu planētas unikāliem kultūras brīnumiem, kuru nepieciešams saglabāt un aizsargāt.
Sagatavoja LDz Sabiedrisko attiecību daļa